Upcoming events

Authentic Births: The Rhythm of Mother and Baby

Anne ve Bebeğin Doğum Zamanına ve Ritmine Güven!

 

Rahimin yumuşak ve sıcak duvarlarıyla sarmalanan bebek artık iyice büyümüştür. Amniyotik sıvı ile dolu bu güvenli havuzda artık hareket edecek alan iyice azalmıştır. Bebek ve anne doğuma hazırlanıyorlardır. Bu iç dünyadan dış dünyaya geçiş yolculuğunda bebeğe ve bu süreçte anneye ve babaya destek veren doğum sağlığı ekibinin hem kadının bedenindeki doğurma becerisine & bilgeliğine güvenmesi hem de bebeğin bedenindeki doğma becerisi & bilgeliğine güvenmesi çok değerlidir.

 

Hareket terapisi bebeğin rahimdeki hareket ritimlerini ve hem bebeğin hem annenin doğum sürecindeki hareket ritimlerini kendi bedeninizde deneyimlemenize rehberlik eder. Bu 2 günlük deneyimsel eğitim, anne ve bebek ile kinestetik empati kurmanızı ve annelerin doğumda karşılaştıkları zorluklarla baş edebilmeleri için yeni kaynaklar sunmanızı sağlar. 

 

Bu 2 günde aşağıdakileri keşfedeceğiz:

  • Bebeğin rahimdeki genel hareket örüntüsü
  • Bebeğin doğum ritmi 
  • Organik rahim mimarisi ve bebeğin doğum dansı
  • Kinestetik empati becerisini geliştirme
  • Annenin doğum ritimleri
  • Doula ve anne ilişkisini sözel olmayan yöntemlerle güçlendirmek
  • Doğum dalgalarıyla baş edebilmek için ses ve hareketin kullanımı

Bu eğitim sayesinde

 

Destek verdiğiniz hamilelerle daha derinden ve güçlü bir ilişki kuracaksınız. 

 

Annelere doğum dalgalarıyla baş edebilmelerine destek olmak için yeni yöntemler öğreneceksiniz. 

 

Annelerin beden farkındalığını geliştirebilmesi için yeni kaynaklar sunabileceksiniz. 

 

Anneler ile bebeğin arasındaki bağın kuvvetlenmesini sağlayacaksınız. 

 

Doğum sürecinin belirsizliğine rağmen akışta kalabilmeyi, sezgisel olarak anın içindeki ihtiyaçları fark edebilmeyi ve daha etkin cevaplar vermeyi öğreneceksiniz. 

 

Bu eğitime kimler katılabilir?

 

Doğuma hazırlık eğitmenleri ve doğum destekçileri, doğum psikologları, doulalar, ebeler, kadın doğum uzmanları, hemşireler, yenidoğan çocuk doktorları, fizyoterapistler vb. doğum alanında çalışan sağlık profesyonelleri ya da öğrencileri

 

Nerede & Ne zaman?  

DOUM Emirgan’da

14-15 Nisan 2018, 10:00-17:00 arasında

 

Kayıt ve Ücret

2 gün için toplam ücret  700 TL +KDV

16 Mart’a kadar erken ödeme indirimi ile  600 TL +KDV

 

Kayıt için lütfen do-um@do-um.com adresine mail atınız.

 

Eğitime katılabilmek için ön-kayıt formunu doldurmak gerekir. Ön kayıt formlarını info@elcinakturan.com e-posta adresine gönderebilirsiniz. 

 

Eğitmen Elçin Akturan

Psikoterapist Elçin Akturan, Robert Kolej ve ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde Psikoloji Lisans Bölümü’nden mezun olmuştur. Maastricht Üniversitesi’nde Psikopatoloji Yüksek Lisansı okumuştur ve şu an tez aşamasındadır. İstanbul Tıp Fakültesi (İ.T.F.) Psikiyatri Bölümü’nde psikoterapist ve araştırma asistanı olarak çalışırken sanat terapisi ve dans hareket terapisi ile tanışmıştır. Daha sonrasında bu alanda pek çok eğitim almış ve Bilgi Üniversitesi’nde Dans-Hareket Terapisi Sertifika Programından mezun olmuştur. Ayrıca, İ.T.F.’de Sanat Psikoterapileri ve Rehabilitasyon Programı kapsamında ve daha birçok merkezde çeşitli popülasyonlarla birçok dans hareket grup terapisi yürütmüştür.

 

Son birkaç yıldır da dans hareket terapisini hamilelik ve doğum alanındaki ihtiyaçlara yönelik adapte etmiştir. Bu çalışmalarının sonucunda oluşturduğu hamilelere ve doğum sağlığı çalışanlarına yönelik beden odaklı atölyeleri farklı kurum ve merkezlerde gerçekleştirmiştir. “Doğum Destekçilerinin Kendi Sağaltımı” isimli eğitimini yurtiçinde ve yurtdışında uygulamaktadır. Bu eğitimlerin içeriğini Milano’daki Avrupa Dans Hareket Terapisi 2016 senesi Konferansı, San Diego’daki Amerikan Doğum Öncesi ve Doğum Psikolojisi ve Sağlığı Derneği (APPPAH) 2017 Kongresi’nde sunmuştur. Letonya Dans Hareket Terapisi Derneği ortak organizasyonu ile Riga’da yukarıda duyurusu yapılan eğitimi doğum sağlığı profesyonelleri ile gerçekleştirmiştir. 

 

Mesleğindeki güncel odağı, çocuk bekleyen anne-babalar ve doğum sağlığı çalışanlarının beden farkındalığı yoluyla otantik ve olumlu doğum hikayelerini arttırmaktır. Çalışma konuları doğumda ya da hamilelikte hareket empatisi geliştirmek, ses/şarkı kullanımı ile acı/ağrıyla baş etmek, annenin ve bebeğin bedenindeki doğum ritimlerine güvenmek; doğum öncesi hareket yoluyla bebek ve ailesi arası bağ kurmaktır.

 

Ebeveynlikte Öfkeyle Başetmek - 9 Ağustos 07/26/2017

Aile içinde huzuru, karşılıklı saygıyı ve işbirliğini desteklemek için düzenlediğimiz bu atölyede, öfkemizi bir çalar saat gibi kullanabilmeyi, onu bastırmak yerin... ...more

DOUM Doula ve Doğum Rehberliği Eğitimi, 2017 Sonbahar dönemi tanışma toplantısı 07/26/2017

12 Eylül 2017 Salı saat 19:00’da DOUM Emirgan’da. Eğitimle ilgili daha detaylı bilgiye yüzyüze ulaşmak, kafanızdaki soru işaretlerini kaldırmak ve bizleri tanımak istiyorsa... ...more

Powered by Proje Plus