Aile İçi Şefkatli İletişim

Aile İçi Şefkatli İletişim

 

Aile içinde kullanmayı seçtiğimiz iletişim dili, eşimiz, çocuğumuz ve kendimizle ilişkimizi şekillendirdiği kadar çocuğumuzun gelişen kişiliği üzerinde de etki yapıyor. Çocuğumuzu büyütürken zorlandığımız kimi anlarda şefkatli doğamızdan kopuyor, ailede uyumu ve huzuru özlüyoruz. DOUM Emirgan’da ikinci kez sunacağımız bu atölye dizisinde ebeveynliğin bize sunduğu doğal rehberlik gücünü hatırlarken çocuğumuzun sağlıklı gelişimini destekleyen şefkatli iletişimi destekleyecek pek çok yöntemi katılımcıların canlı konuları üzerinden birlikte deneyimlemeyi arzu ediyoruz.

 

“Aile İçi Şefkatli İletişim” temalı bu dört atölyede, insanlığa barış dilini hatırlatan Şiddetsiz İletişim, ebeveynleri içgüdülerini duymaya davet eden ABC Ebeveyn Ehliyeti, Organizasyon ve İlişki Sistemleri Koçluğu (ORSC) ve Ko-aktif Koçluk pratiklerinden yararlanarak birbirini tamamlayan modüller paylaşıyoruz. Her atölye kendi içinde bütünlük taşıdığı için modüllere teker teker katılmak da mümkün. Ekim ayında Cuma günleri düzenlenecek bu atölyeler, ebeveynlere, büyük anne-babalara ve çocuklarla ilişkilerini beslemek isteyen tüm yetişkinlere açık. 

 

KONULAR

1. Ebeveynlikte doğru-yanlışın ötesine yolculuk

 

2. Çocuğumun zihnini değil kalbini duymak

 

3. Çocuğuma kendimi şefkatle ifade etmek

 

4. Ebeveynlikte kendi bilgeliğimle bağlantı kurmak

 

NEREDE?

DOUM Emirgan’da

 

Kayıt için e-mail atmanızı rica ederiz: do-um@do-um.com

 

Daha önce katılanlar ne diyor?

 

Eğitmenler Hakkında

 

Gizem Alav Şapcı Viyana Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tamamladığı lisans ve yüksek lisans öğreniminin yanında psikoloji dalında da önlisans seviyesinde eğitim aldı. İletişime duyduğu ilgiyi 11 yıl boyunca ajans bünyesinde kurumlara iletişim danışmanlığı sunarak besledi. Oğlu Güneş’le tadını çıkardığı annelikle yaşamı ve yaşama bakışı dönüştü, evrildi. Kişiler arası iletişime duyduğu tutku ve toplumsal barışa duyduğu özlem sayesinde Şiddetsiz İletişim’le® tanıştı. 2015 başından bu yana heyecanla sürdürdüğü Şiddetsiz İletişim yolculuğunun hayatına kattığı zenginliği aile içinden başlayarak toplumun farklı kesimleriyle paylaşmayı hedefliyor.

 

Gizem, çocuk yetiştirirken aklı kadar kalbini de dinlemek isteyen ebeveynlerin 14 yıldır faydalandığı, Avusturya kökenli ebeveynlik derneği Elternwerkstatt’ın sunduğu hümanistik psikoloji temelli ABC Ebeveyn Ehliyeti® programının Türkiye’deki ilk lisanslı eğitmenleri arasında yer alıyor. İletişimi farklı boyutlarıyla keşfetmeyi sürdüren Gizem, insan ilişkilerine rehberlik yetkinliğini CRR Global bünyesinde eğitimini aldığı Organizasyon ve İlişki Sistemleri Koçluğu’yla (ORSC®) da güçlendiriyor. 

 

Meltem Sancar Akal danışmanlık ve kurumsal hayatın ardından 2004 yılından beri kişisel gelişim eğitmenliği yapıyor. 2009 yılında ilk oğlu Mert Efe doğunca  "anne olmak" ve "annelik yapmak" kavramlarını sorgulamaya, deneyimlemeye başladığında ne tesadüftür ki (!) hayat tam da bu dengeler üzerinde çalışılan CTI’ın Ko-aktif Koçluk eğitimini çıkarttı karşısına. Ko-aktif Koçluk eğitimini, arkasından sertifikasyon sürecini tamamladı. 2015’te ikinci oğlu Mahir Ege’yi kucağına alınca hayatı daha da zenginleşti. Meltem, "olmak" ve "yapmak" dengelerinin yanısıra her bireyin içindeki güce, kaynaklara sırtını dayayıp bilinçli bir şekilde niyet etmeye inanıyor.

 

Bir bebek ve bir çocukla yolculuk deneyimi sürerken, koçluk ve eğitmenlik yaparak ve alarak adımlar atmaya devam ediyor. Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Meltem, bireysel koçluk çalışmalarını takımlarla da çalışarak sürdürmek niyetiyle CRR Global bünyesinde Organizasyon ve İlişki Sistemleri Koçluğu (ORSC®) eğitimi alıyor.

 

 

Ebeveynlikte Öfkeyle Başetmek - 9 Ağustos 07/26/2017

Aile içinde huzuru, karşılıklı saygıyı ve işbirliğini desteklemek için düzenlediğimiz bu atölyede, öfkemizi bir çalar saat gibi kullanabilmeyi, onu bastırmak yerin... ...devamı

DOUM Doula ve Doğum Rehberliği Eğitimi, 2017 Sonbahar dönemi tanışma toplantısı 07/26/2017

12 Eylül 2017 Salı saat 19:00’da DOUM Emirgan’da. Eğitimle ilgili daha detaylı bilgiye yüzyüze ulaşmak, kafanızdaki soru işaretlerini kaldırmak ve bizleri tanımak istiyorsa... ...devamı