“EBEVEYNLİĞİN KALBİ” Anne-babalar için Şiddetsiz İletişim’e giriş

“EBEVEYNLİĞİN KALBİ” Anne-babalar için Şiddetsiz İletişim’e giriş

Çocuğumuzla ilişkilerimiz gerginleştiğinde ya da onunla “doğru” iletişim kurmak için ne yapacağımızı bilemediğimizde bize hangi kaynaklar yardımcı olacak? Şiddetsiz İletişim, her birimizin her davranışında karşılamaya çalıştığı evrensel ihtiyaçlara odaklanarak çocuğumuzla ilişkimizde doğru-yanlış, iyi-kötü gibi yargılara dayanan düşünce biçimimizi dönüştürmemizi, kendimizle ve çocuğumuzla kalpten bağlantı kurmamızı ve iletişim sorunlarımıza etkili çözümler bulmamızı mümkün kılar. 

 

Birbirini tamamlayan 4 modülden oluşan “Ebeveynliğin Kalbi” programı, Şiddetsiz İletişim’le tanışmak isteyen ve her yaştan çocuğu olan ebeveynlere ve çocuklarla çalışan eğitimcilere yönelik tasarlandı. Programı bitiren katılımcılar, Şiddetsiz İletişim devam programlarına katılım için gerekli olan Giriş Eğitimi’ni tamamlamış sayılacak. Her modül kendi içinde bütünlük taşıdığı için modüllere teker teker katılmak da mümkün. 

 

KONU BAŞLIKLARI VE TARİHLER

 

Çocuğumla güçlü bağlar kurmak / 22 Kasım Çarşamba 19.00-22.30

Çocuğumuzu büyütürken onu eğitmek için başvurduğumuz yöntemlere Şiddetsiz İletişim penceresinden bakarak aramızdaki bağları sağlamlaştıracak, ilişkilerimizin niteliğini ve çocuğumuzun özdeğerini güçlendirecek, karşılıklı güven ve anlayışı destekleyecek yaklaşımları keşfetmek istiyoruz.

 

Sınır koymak, hayır demek / 29 Kasım Çarşamba 19.00-22.30

Aile içinde güç mücadelelerini aşmak bazen deveye hendek atlatmaktan zor. Üstelik çocuğumuz büyüdükçe anlaşmazlık konuları da büyüyor. Çocuklarla iletişimde şefkatle “hayır” demek, şiddetsiz sınırlar koymak nasıl mümkün olabilir?

 

Direnci işbirliğine dönüştürmek / 6 Aralık Çarşamba 19.00-22.30

“Şu salondaki eşyanı toplar mısın?” “Hayır!” Çocuğum isteklerimi dirençle karşıladığında ne yapacağım? Sabrımın ve becerimin sınırlarına geldiğimde ödül vaadi veya ceza tehdidinden daha barışçıl yöntemler neler olabilir?

 

Ebeveynlikte suçluluk ve pişmanlıkla baş etmek / 11 Aralık Pazartesi 19.30-23.00

Anne-babalık yolculuğunda işler hayal ettiğim gibi gitmediğinde hayal kırıklığına suçluluk ve pişmanlık duyguları da eşlik edebilir. Mükemmel ebeveyn idealine uzak düştüğümüzde hem iç barışımızı güçlendirmenin hem ilişkilerimizde bağlantı tazelemenin yollarını bu çalışmada paylaşacağız. 

 

MEKAN

DOUM - Emirgan Sokak 16/1 Emirgan / İstanbul

(Mekan İstinye Park ve sahile birkaç dakika uzaklıkta; park sorunu yok.)

 

KATILIM KOŞULLARI

* Modül başı: Her modülden önceki Pazartesi akşamına kadar erken kayıtla 200 TL (son 2 gün 250 TL)

* 4 modüllük tüm program: 750TL 

* Aynı aileden iki kişi katılım halinde ikinci kişi: 550 TL

* Kontenjan 14 kişiyle sınırlıdır. Fiyatlara KDV dahil değildir.

* Katılım için Doum’a 100 TL ön ödeme yaparak kaydınızı kesinleştirebilirsiniz. 

(İsim: Fatma Sakallı Hesap Bilgileri: 462 - 6681068 Garanti Bankası YENİKÖY ŞB. IBAN: TR95 0006 2000 4620 0006 6810 68, Açıklama bölümüne: EbeveynliğinKalbi)

* Program tasarımında sizin ve bizim ihtiyaçlarımızı gözetmeye çalıştık. Programa katılmaya istekliyseniz ve katılım koşulları maddi sınırlarınız nedeniyle sizi zorluyorsa lütfen haberleşelim; hepimizin ihtiyacına uygun bir çözüm arayalım.

 

Kayıt için: 0531 408 13 23 / do-um@do-um.com

İçerikle ilgili sorular için: Gizem Alav Şapcı, 0532 524 43 83

 

EĞİTMENLER HAKKINDA

 

Judy Saruhan, CNVC Sertifikalı Şiddetsiz İletişim Eğitmeni 

Şiddetsiz İletişim’de 10 yıllık birikime sahip olan Judy, Türkiye’de Uluslararası Şiddetsiz İletişim (CNVC) Sertifikalı iki eğitmenden biridir. Şiddetsiz İletişim bilincini özellikle eğitim ve ebeveynlik alanlarında yaygınlaştırmaya odaklanan Judy, insanlığın temel değerlerine farkındalık getiren, ilişkileri güçlendiren ve yaşamı zenginleştiren bu yaklaşımı paylaşmaya dönük tutku duyuyor.

 

Şiddetsiz İletişim’in uluslararası alanda yaygınlaşmasını destekleyen Judy, okul topluluklarına, kurumlara, sivil toplum kuruluşlarına ve özel gruplara İngilizce ve Türkçe giriş seminerleri ve iletişim atölyeleri düzenliyor. Bunun yanında, önem verdikleri konuda ilerlemek için desteğe, netliğe ve somut yollara ihtiyaç duyan bireylere birebir empati seansları ve empatik koçluk da sunuyor.

 

Türkiye Şiddetsiz İletişim Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Judy, dernekte “eğitimde Şiddetsiz İletişim” odaklı projelerle ilgileniyor. 2016-2017 yıllık Şiddetsiz İletişim Temel Eğitim Programı’nda Vivet Alevi ile eğitmenliği paylaşan Judy, yıllık eğitimi tamamlayanlar için de Derinleşme Programı sunuyor. Judy, Ashoka Türkiye ve Başka Bir Okul Mümkün Derneği’nce Kasım 2016’da düzenlenen Fark Yaratan Eğitim Zirvesi’nde de konuşmacı oldu.

 

Sanata büyük ilgi duyan Judy, yaratıcı yönünü resim yaparak ifade etmekten hoşlanıyor. Kendi seminerlerinde de kullanmak üzere resimler yapıyor ve Şiddetsiz İletişim farkındalığını sanat yoluyla artırmak için sergi hazırlıklarını sürdürüyor. ABD’de doğan ve büyüyen Judy, eşi, oğlu ve kızı ile 26 yıldır İstanbul’da yaşıyor.

 

 

Gizem Alav Sapci, Eğitmen

Viyana Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tamamladığı lisans ve yüksek lisans öğrenimini psikoloji ve tiyatro bilimi dallarında seçtiği alan kombinasyonuyla destekledi. Kişiler arası iletişime ilgisi ve toplumsal dönüşümün kişisel dönüşümle gerçekleşebileceğine inancı vesilesiyle Şiddetsiz İletişim’le® tanıştı. Bu yaklaşımı Türkiye’yle tanıştıran Vivet Alevi’nin eğitmenliğinde 2015’te başladığı Şiddetsiz İletişim yolculuğunun hayatına kattığı zenginliği toplumun farklı kesimleriyle paylaşıyor. 

 

Kurduğu “Aile İçi Şefkatli İletişim” oluşumu altında ebeveynlere dönük atölyeler sunarken Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, Başka Bir Okul Mümkün, Doum gibi kurumlar bünyesinde de iletişim temelli programlar düzenliyor. Uluslararası Şiddetsiz İletişim Sertifikalı Eğitmen Judy Bleil Saruhan ile birlikte geliştirdiği Ebeveynliğin Kalbi programını ise Şiddetsiz İletişim’e giriş nitelikli bir eğitim olarak anne-babalarla paylaşıyor. 

 

Yurt içinde sürdürdüğü çalışmaların yanısıra global Şiddetsiz İletişim ağıyla etkileşime odaklanan Gizem, Haziran 2017’de ebeveynlik derneği Elternwerkstatt’ın davetiyle Viyana’da aile koçlarına “Düşman İmgelerini Dönüştürmek” temalı bir eğitim programı hazırlayarak sundu. Bir yılı aşkın süredir Uluslararası Şiddetsiz İletişim Sertifikalı Eğitmen Gabriele Grunt’un mentorluğunda yolculuğuna devam ediyor. Gizem, Şiddetsiz İletişim içerikli eğitimler veren ebeveynlere / öğretmenlere dönük 9 aylık uluslararası lider geliştirme programı “Parent Peer Leadership Program”a katılarak bu alandaki yetkinliğini derinleştiriyor. Aynı zamanda Avusturya kökenli hümanistik psikoloji temelli ABC Ebeveyn Ehliyeti® programının Türkiye’deki ilk lisanslı eğitmenleri arasında yer alıyor. 

 

Hakan’ın eşi, Güneş’in annesi olan Gizem, ailesinin işine, işinin ailesine katkısını şükranla kutluyor.

Ebeveynlikte Öfkeyle Başetmek - 9 Ağustos 07/26/2017

Aile içinde huzuru, karşılıklı saygıyı ve işbirliğini desteklemek için düzenlediğimiz bu atölyede, öfkemizi bir çalar saat gibi kullanabilmeyi, onu bastırmak yerin... ...devamı

DOUM Doula ve Doğum Rehberliği Eğitimi, 2017 Sonbahar dönemi tanışma toplantısı 07/26/2017

12 Eylül 2017 Salı saat 19:00’da DOUM Emirgan’da. Eğitimle ilgili daha detaylı bilgiye yüzyüze ulaşmak, kafanızdaki soru işaretlerini kaldırmak ve bizleri tanımak istiyorsa... ...devamı