Stresten Rahatlamaya Haftasonu Atölyesi

"Gerçek keşif yolculuğu 

yeni yerler aramak değil yeni gözlerle görmektir." 

Marcel Proust

 

 

Çoğumuzun hayatı koşuşturmaca içinde geçiyor.  Sinir sistemimizin yaşadığımız koşullara adapte olması için alan ve zaman bulamıyoruz.  Böylece bedenimiz rahatlayamıyor, gevşeyemiyor. Zor durumlarla hatta günlük hayatın sıradan deneyimleriyle bile baş etmekte zorlanıyoruz. 

 

Kendimizi rahatlatabilme kapasitemizi artırmak için deneyimsel bir yolculuğa çıkacağız.  Bu yolculukta somatik pratikler, dans, yoga, meditasyon, gerginlik ve travma çözümleme egzersizlerinden yararlanacağız. Gevşemek, bedenimizi dinlemek, durmak, hissetmek, taşıdıklarımızı sindirmek ve kendimizle yakınlaşmaya zaman ayıracağız. 

 

Beden - zihin bütünlüğü ile çalışırken öncelikle bedenden başlayacağız. Çünkü bedenimizin bilgeliği her an bizimle. Onun ihtiyaçlarını göz ardı ettiğimiz zaman bile bizimle konuşmaya ve bize hizmet etmeye devam ediyor.  Şimdi ona kulak verip kendimize şefkat ve merakla yaklaşmanın zamanı.  Bedenimizle kurduğumuz bu ilişkinin etkisini zihnimizde de gözlemleyeceğiz.

 

Yapacağımız çalışmalar arasında:

-Derin gevşeme ve nefes çalışmaları, 

-Öz dengeleme ve topraklanma çalışmaları

-Gerginlik ve travma çözümleme egzersizleri,

-Sinir sistemine duyarlı yoga

-Meditasyon ve mindfulness pratikleri var.

 

Bazı çalışmalarımız tekli, bazıları eşli olacak.  Eşimizle kurduğumuz ilişkiyi kimi zaman kaynak olarak kullanıp besleneceğiz, kimi zaman da ayna gibi kullanarak kendimizi daha iyi tanıyacağız. İçsel gözlemcimizi  uyandırıp bedensel duyumların, duyguların ve düşüncelerin geçici doğasını fark edeceğiz.

 

Sinir sistemi ve beyin stres tepkilerimizi anlama, zihin-beden ilişkisi, regülasyon (öz düzenleme-dengelenme) ve esnek dayanıklılık gibi konuları irdeleyeceğiz.  Pratik çalışmaların yanı sıra bilgi paylaşımları da yapacağız.

 

Böylece atölye sonunda

Beden farkındalığımız artacak 

daha esnek, topraklanmış, merkezlenmiş, tazelenmiş hissedeceğiz, 

yoğun deneyimlerden öğrenerek çıkma kapasitemizi genişleteceğiz ve

dengeli ve doğal bir gevşeme haline ulaşacağız.

 

Ne Zaman ve Nerede?

17-18 Kasım 2018 

saat 10:00 – 17:00 arasında

DOUM Emirgan’da

 

Kayıt ve Ücret

Kayıt için do-um@do-um.com adresine mail göndermniz yeterli.

Katılım bedeli 600TL + KDV dir.

 

 

Eğitmenler:

 

Nur Sakallı
DOUM’un kurucularından olan Nur bir doula(CD), doğuma hazırlık eğitmeni (CBE) ve somatik deneyimleme uygulayıcısıdır (SEP). Aynı zamanda kendi merkezinde ve çeşitli yoga okullarında Doula ve Doğum Rehberliği, Hamile Yogası ve Bebek Yogası eğitmenleri yetiştiriyor. Halen doğumlara katılıyor. Yoga, beden merkezli terapiler, meditasyon ve meditatif terapi çalışmaları konusunda uzmanlaşan Nur, farkındalık, sinir sistemi dengeleme, stres ve travma çözümleme konularında seanslar veriyor ve atölyeler düzenliyor. Türkiye’de doğum şartları konusundaki farkındalığın filizlenmesinde katkısı olan Nur aynı zamanda Doğana Doğumda Kadın Hakları Derneğinin ve Türkiye Doulalar Birliği’nin kurucularındandır.

Gülben Ersöz
Yoga ve meditasyon eğitmeni ve somatik deneyimleme uygulayıcısıdır (SEP). Şu anda devam etmekte olan SD eğitimlerinde asistanlık yapmaktadır. Yoga, meditasyon, Osho meditatif terapiler, Learning Love Institute – İlişkiler, Yaratıcı Hareket (Bilgi Üniversitesi) alanlarında yurtiçi ve yurtdışında çok değerli hocalardan ve kurumlardan çeşitli eğitimler almıştır. Uzun yıllardır yoga ve meditasyonu günlük hayatında uygulamayı sürdürmekte olup, özellikle son yıllarda, Somatik Deneyimleme ve Trauma Releasing Exercises metodları gibi beden merkezli terapiler üzerine yoğunlaşmakta ve beden farkındalığı, stres yönetimi ve sinir sisteminin kapasitesini arttırma konularında çalışmaktadır.

 

 

Ebeveynlikte Öfkeyle Başetmek - 9 Ağustos 07/26/2017

Aile içinde huzuru, karşılıklı saygıyı ve işbirliğini desteklemek için düzenlediğimiz bu atölyede, öfkemizi bir çalar saat gibi kullanabilmeyi, onu bastırmak yerin... ...devamı

DOUM Doula ve Doğum Rehberliği Eğitimi, 2017 Sonbahar dönemi tanışma toplantısı 07/26/2017

12 Eylül 2017 Salı saat 19:00’da DOUM Emirgan’da. Eğitimle ilgili daha detaylı bilgiye yüzyüze ulaşmak, kafanızdaki soru işaretlerini kaldırmak ve bizleri tanımak istiyorsa... ...devamı