Süheyla Pınar-Alper

Süheyla Pınar-Alper
Eğitim Bilimci-Sosyolog, Duygu ve Farkındalık Danışmanı


Süheyla Pınar-Alper 1974te Brüksel’de Defré Pedagoj
i Enstitüsü’nden (Devlet Yüksek Pedagoji Enstitüsü) Pedagoji diplomasını almış, 1980 yılında Kanada’da Winnipeg Üniversitesi, Sosyoloji bölümünü bitirmiş ve 1986 yılında ODTÜ’den Sosyoloji Yüksek Lisans diplomasını almıştır.

1998 yilinda, GENI (Gestalt Education Network Institution-Germany) ve Hacettepe Universitesinin Gestalt calistayina katilan Suheyla Pinar-Alper, 2012 yilinda ise 
EFT (Duygusal Özgürleşme) Uluslararası Master Uygulayıcı Sertifikası, Uluslararası İleri Emotrance (Duygusal Dönüşüm) Uygulayıcı Sertifikası ve Transaksiyonel Analiz Derneği TA (Transaksiyonel Analiz) sertifikasi almış, en son olarak da 2013 yilinda, Pozitif EFT sertifikasi almistir.


1974 yılından bugüne kadar Ankara Tevfik Fikret Lisesi, Ankara Charles de Gaulle lisesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde binlerce öğrenci yetiştirmiş, TRT’de Susam Sokağı çocuk programının yazarlığını yapmıştır. Bireysel ve kurumsal duygusal zeka, farkındalık eğitimleri ve danışmanlığı yapmış, Bilkent Üniversitesi’nde yirmi yıl süreyle Psikoloji, Sosyoloji, Kişilerarası İletişim, Sosyalleşme ve Gelişim gibi dersler verdikten sonra emekli olmuştur. Şimdi, Bahçeşehir ve Boğaziçi Üniversitelerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak dersler veriyor ve duygu ve farkındalık danışmanlığı yapıyor. 

Süheyla Pınar-Alper’in yayımlanmış çevirileri, çocuk ve yetişkin öyküleri var. Kendisi aynı zamanda Reiki 1,2 ve 3 uygulayıcısı. 4 yıldır Yin ve Kundalini yoga yapıyor. Tüm birikimlerini çalışmalarında bütünleştirerek kullanmanın keyfini yaşadığı bir yaşam döneminde olduğu için mutlu ve heyecanlı.

Kendisi de iki yetişkin çocuk annesi ve anneliğin her adımını doya doya yaşamış bir anne. Ebeveyn olmakla yaşadığımız derin sevgi ve sorumluluk duygusunu bilgiyle ve kişisel farkındalıkla birleştirdiğinizde, öncelikle kendiniz, çocuklarınız ve aileniz olmak üzere tüm yakın ilişkilerinizde mucizeler yaratabileceğinizi düşünüyor. Süheyla Pınar-Alper yaşamı boyunca gücünü daima sevgiden almış. Sevgi, hoşgörü ve güzelliğin tüm insanların özünde doğuştan var olduğunu düşünüyor ve danışmanlık sürecinde bu sevgiyi bilgiyle zenginleştirerek ortaya çıkarmayı hedefliyor çünkü sevginin en anlamlı, etkili ve değerli güç olduğuna inanıyor.

Ebeveynlikte Öfkeyle Başetmek - 9 Ağustos 07/26/2017

Aile içinde huzuru, karşılıklı saygıyı ve işbirliğini desteklemek için düzenlediğimiz bu atölyede, öfkemizi bir çalar saat gibi kullanabilmeyi, onu bastırmak yerin... ...devamı

DOUM Doula ve Doğum Rehberliği Eğitimi, 2017 Sonbahar dönemi tanışma toplantısı 07/26/2017

12 Eylül 2017 Salı saat 19:00’da DOUM Emirgan’da. Eğitimle ilgili daha detaylı bilgiye yüzyüze ulaşmak, kafanızdaki soru işaretlerini kaldırmak ve bizleri tanımak istiyorsa... ...devamı