Neden DOUM?

Neden DOUM?
2008de doğum ve bebeğe hazırlık eğitimleri vermeye başladığımızda İstanbul’da bunu yapan sadece 1-2 kişi vardı.  Hepsinin yaklaşımları da birbirinden çok farklıydı.  Hangi eğitim ne veriyor hemen anlıyordunuz.  Aradan geçen zamanda hamile eğitimlerinin sayısı çok arttı.  (Çok şükür!  Daha da artması lazım aslında.)  Artık eğitimleri birbirinden ayırdetmek daha zor oluyor anne -baba adayları için.  Biz de DOUMun Doğum ve Bebeğe Hazırlık Eğitimleri ne açıdan farklı, daha çok kimlere yönelik kısaca açıklamak istedik.

DOUMda bunları bulursunuz
:
-Aile odaklı yaklaşım:  Doğuma ailenin açısından yaklaşıyoruz.  Doktorun, hastanenin, sistemin değil.  Her doğum özel.  Her ailenin istekleri, ihtiyaçları farklı.  İsteklerinize ulaşmanız için destek veriyoruz.
-Kadın bakış açısı:  Kadının bilgeliğine inanıyoruz, bedenine güveniyoruz, kadın enerjisini destekliyoruz.  DOUM aslında bütün sunduklarıyla bir ‘kadın merkezi.’
-Eşinize/doğum destekçinize yardım:  Doğumunuzda kim yanınızda olacaksa onunla çalışıyor, doğumun bir parçası olmasına destek veriyor, aranızdaki ilişkinin kuvvetlenmesini amaçlıyoruz.
-Samimi ortam: Her eğitimde yalnızca 5 çift oluyor.  Çiftler arası paylaşımı teşvik ediyoruz.  Çoğu zaman bebekler büyüyene kadar devam eden destek grupları oluşuyor.
-Rehberlik:  Herkesin kendi doğrusunu bulması için rehberlik yapıyoruz.  Kimseyi kendi doğrularımıza göre yönlendirmiyoruz.
-
Bağımsız yaklaşım:  DOUM’un eğitimleri herhangi bir kuruma (örneğin hastane, klinik veya bebek ürünleri üreten firma) bağlı değil.  Bu nedenle tamamen bağımsız ve tarafsız bilgi sunar.  
-Kanıta dayalı bilgi:  Verdiğimiz tüm bilgiler kanıta dayalı, en güncel uluslararası araştırmalarla destekleniyor.  Türkiye’de zaten fazlaca duyduğunuz genel geçer tıbbi bigileri paylaşmıyoruz.
-Pratik çalışmalar: Zamanımızın çoğunu pratik çalışmalarla geçiriyoruz.  Ağrıyla başetme yöntemleri, nefes, canlandırmalar vs.

Ama bunları bulamazsınız
:
-Kitap bilgisi:  İnternetten veya kitaplardan kolayca öğrenebileceğiniz bilgileri derslerde size anlatmıyoruz.  Öyle yapsaydık çok sıkıcı olurdu!
-Doğumunuza dair verilen sözler:  Herkes birşeyler arıyor; almaya hazır oldukları var, olmadıkları var.  Paylaştıklarımızdan neleri içinize alacağınız tamamen sizin durduğunuz noktaya bağlı.  Bu her türlü eğitim, terapi vs. için böyle.  (Elbette eğitimlere katılanların daha az oranda sezaryen olduğu, daha az ölçüde ağrı kesici kullandığı gibi istatistikler var.  O ayrı.)
-Yönlendirme:  Dediğim gibi kendi doğrularımıza göre kimseyi yönlendirmiyoruz.  Herkesin kendi doğrusunu bulmasını teşvik ediyor, bunun için içlerindeki güçle bağlantıya geçmelerine destek oluyoruz.
-Sağlık personeli tarafından verilen eğitim: Doktor, ebe değiliz; doğuma hazırlık eğitmenleriyiz.  Sistemin dışından geliyor doğuma önyargısız bakabiliyoruz.   Ama doğumu biliyoruz, tecrübeliyiz.  Doktorunuzun bakış açısını da anlıyor, dilediğiniz gibi bir doğuma ulaşmak için doktorunuzla yapıcı bir ilişki kurmanıza destek oluyoruz.

Bizce her kadın doğuma hazırlık eğitiminden faydalanır.  Ama herkesin ihtiyacı olan eğitim farklı.  Biz yukarıda anlattıklarımızı sunuyoruz.  Bunlar sizin ihtiyacınız olan şeyler olabilir de olmayabilir de.  Ama eğer aradığınız bunlarsa DOUM sizin için doğru yer.


Doğuma Neden Hazırlanmalı?

Katılanlar Ne Diyor? 

Ebeveynlikte Öfkeyle Başetmek - 9 Ağustos 07/26/2017

Aile içinde huzuru, karşılıklı saygıyı ve işbirliğini desteklemek için düzenlediğimiz bu atölyede, öfkemizi bir çalar saat gibi kullanabilmeyi, onu bastırmak yerin... ...devamı

DOUM Doula ve Doğum Rehberliği Eğitimi, 2017 Sonbahar dönemi tanışma toplantısı 07/26/2017

12 Eylül 2017 Salı saat 19:00’da DOUM Emirgan’da. Eğitimle ilgili daha detaylı bilgiye yüzyüze ulaşmak, kafanızdaki soru işaretlerini kaldırmak ve bizleri tanımak istiyorsa... ...devamı