Katılanlar Ne Diyor?

Babalar ne diyor?

"İki günlük eğitim boyunca birçok pratik şey öğrendim.  Artık kendimi sürece daha hazır hissediyorum. Ama asıl kazancım bunların çok ötesinde. Bebeğimle, eşimle genişleyecek ailemiz için kendimi hazır hissediyorum, baba olmaya...Eğitimin içinde baba olmaya hazırlık diye bir bölüm yoktu.  Ama tüm konular, anlattıkların, içtenliğin bende böyle bir açılıma sebep oldu."

"Merak edip, zaman ayıramamaktan dolayı öğrenemediğim birçok detayı öğrenmemi sağladı. Doğum özel bir durum ve psikolojik olarak hazırlanmak gerektiğini bu dersler sayesinde anladım."

"Benim açımdan çok olumlu oldu. Öncesinde bilmediğimiz ve hatta bilmediğimizin farkında olmadığımız bir çok konudan dolayı hazır hissetmiyorduk ve bundan dolayı endişelerimiz ve korkularımız vardı. Bu derslerin sonucunda aldığımız bilgi ve aramızdaki paylaşımlar sayesinde bu endişelerin üzerinden geldiğimizi düşünüyorum. Ve bu dersler sonrasında zihin ve ruh olarak daha hazır olduğumuzu düşünüyorum."

"Atmosferin rahat olması, iletişimin kuvvetli olması en güçlü taraflarından bence bu kursun."

Anneler ne diyor?

"Sevgili Nur & Başak,

Doğuma hazırlık eğitiminizle ilgili size birkaç satır yazmak istedim. Tüm emeğiniz için çok çok teşekkürler. Bu iş ancak bu kadar büyük bir sevgi ve özveriyle yapılır. Siz bu konuda mükemmeldiniz.

Sizin eğitiminize katılmadan önce doğum ve özellikle de doğal doğum konusunu sözde iyice araştırıp, okuyup, öğrenip gelmiştim. Aslında eğitimden önce kafamda kadın olmak, anne olmak ve doğumla ilgili bin tane tilki dolaşıyordu. Bilgi kirliliğinden zihnim allak bullak olmuştu. Sizden aldığım eğitimle tüm bu bilgiler netleşti.


Kafası karışmış şaşkın bir anne adayı olarak girdiğim kapıdan, eğitimin sonunda ne istediğini bilen, doğumla ilgili kendi tercihlerini oluşturmuş, kendi bedenine ve bebeğine sahip çıkmaktan korkmayan, doktor ve hastane seçerken nelere dikkat etmesi gerektiğini bilen, doğumda esas aktif rolün kendisine ait olduğundan kesinlikle emin olan, güçlü ve kendine güvenli bir kadın olarak çıktım. Bunun hem benim hem de oğlum için ne kadar değerli bir armağan olduğunu bilemezsiniz. Kadın bakış açısıyla, sonsuz sevgi ve sabırla verdiğiniz eğitim benim hayatımı değiştirdi.

Eğitim bittikten sonra da hamilelik ve doğumla ilgili çeşitli kaynaklar ararken size başvurduğumda, bana hep aynı özen ve sevgiyle yaklaştığınız için ayrıca teşekkür ederim. Hamileliğim boyunca bana bir telefon mesafesinde olduğunuzu bilmek inanılmaz bir güven verdi.

İkinize de ne kadar teşekkür etsem az.
Sevgiler,
Ayça"

"Çok samimi ve içten hazırlanmış bir eğitim olduğunu düşünüyorum. Okuduğum ancak üzerinde pek düşünmediğim konular hakkında düşünmemi sağladı. Özellikle pratiğe yönelik ipuçları çok faydalı oldu. Eğitmenler kendilerini konuya çok adamışlar ve kendimi çok rahat hissetirdiler. Aile gibi olduk!"

"Aldığımız şey yalnızca bilgi değildi. Bir çeşit enerji aktarımı da oldu. Yasin de ben de kendimizi ebeveyn olmaya daha hazır hissediyoruz."

"Hastaneler tarafından düzenlenen derslerde daha çok prosedürel şeyler hakkında bilgi veriliyor. Buradaki doğala yakın yaklaşım ve eğitmenlerle ilişkiler kaliteyi kat kat artırıyor."

"Samimi, rahat ve paylaşıma çok açık bir ortam yarattığınız için çok teşekkür ederim. Genel anlamda sürecin kafamda daha net canlanmasına ve daha rahatlamama yardımcı oldu, belirsizlikler ortadan kalktı."

"Kendimizin pratik yaptığı konular özellikle çok etkiliydi. Konu olarak doğum fazlarını öğrenmek etkileyiciydi."

"Doktorla önceden konuşulması gereken konuları belirlemek çok faydalı oldu. Bunu hiç düşünmemiştim."


Doğuma Neden Hazırlanmalı?
Neden DOUM?


 

Ebeveynlikte Öfkeyle Başetmek - 9 Ağustos 07/26/2017

Aile içinde huzuru, karşılıklı saygıyı ve işbirliğini desteklemek için düzenlediğimiz bu atölyede, öfkemizi bir çalar saat gibi kullanabilmeyi, onu bastırmak yerin... ...devamı

DOUM Doula ve Doğum Rehberliği Eğitimi, 2017 Sonbahar dönemi tanışma toplantısı 07/26/2017

12 Eylül 2017 Salı saat 19:00’da DOUM Emirgan’da. Eğitimle ilgili daha detaylı bilgiye yüzyüze ulaşmak, kafanızdaki soru işaretlerini kaldırmak ve bizleri tanımak istiyorsa... ...devamı