Doula ve Doğum Rehberliği Eğitimi

Anne karnında geçirdiğimiz süre, doğum deneyimimiz ve hayatımızın ilk birkaç senesi, ileride kim olduğumuzu, fiziksel ve ruhsal sağlığımızın kalitesini büyük oranda belirleyen kritik süreçlerdir. Bunu anlayan ve yürekten benimseyen şefkatli destekçiler aileleri bu süreçlere hazırlayarak ve olumlu yaşanmasına katkıda bulunarak, dünyayı değiştirme şansına sahiptir.

Toplamda 9 aya yayılan bu eğitime katılarak donanımlı bir doğum profesyoneli olabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: Doula ve Doğum Rehberliği Eğitimi, 2019 Sonbahar dönemi 

Doula kimdir?

Dünyanın birçok yerinde doğum yapan kadınların en büyük destekçisi doulalarıdır.  Doulalar doğum boyunca bilgisel ve duygusal destek sağlar, anneyi yüreklendirir. Modern hastane ortamının gerekleri dolayısıyla, anneye tüm doğum deneyimi boyunca kesintisiz destek sağlayabilen tek kişi çoğu zaman doulasıdır. 

Araştırmalar, doulaların katıldığı doğumlarda daha az komplikasyona rastlandığını ve bu doğumların daha kısa sürdüğünü, bebeklerin daha sağlıklı olduğunu ve daha rahat emdiğini gösteriyor. Doula, doğum boyunca masaj, pozisyon değişikliği, nefes ve meditasyon gibi birçok farklı yöntem ile fiziksel ve duygusal destek sağlar. Ailenin hastane prosedürlerini ve seçeneklerini anlamalarında yardımcı olur.

Artık ülkemizde de doulalara doğumhanelerde artan bir sıklıkta rastlıyor oluşumuz çok iyi bir haber. Türkiye’deki gibi oldukça medikalize olan doğum ortamlarında, daha olumlu doğum deneyimleri yaşanmasında doulaların etkisi paha biçilmez olacaktır.

Doula, bir sağlık çalışanı, bir ebe veya hemşire değildir. Asla tıbbi tavsiyelerde bulunmaz. Ancak ebe ve hemşireler de doula olmak üzere eğitim alabilirler.

Daha fazla bilgi için:

Doula kimdir?

Doulalar ve babalar... 

Doğum Rehberi Kimdir?

Doğuma hazırlık eğitmeni, hayatlarının en derin yolculuğuna çıkan anne-baba adaylarına rehberlik eden kişidir. Aileye hamilelik, doğum, doğum sonrası süreçler ile ilgili bilgi ve hazırlık desteği verir. Doğal süreçleri benimser aynı zamanda da aileyi her türlü olasılığa hazırlar (sezaryen doğum, müdehaleli doğum…vb).

DOUM felsefesine göre ideal bir doğuma hazırlık eğitimi tarafsızdır, hiç bir kurum, kişi, ya da marka ile bağlantısı yoktur, kanıta dayalı bilgiler sunar ve bunları DOUM’un aile odaklı, bağlanma temelli, içgüdüsel ebeveynlik süzgecinden geçirerek aktarır. Bu kişi ailenin sağlıklı bir hamilelik geçirmesine, koplikasyonsuz bir doğum yapmasına, seçimleriyle ilgili bilinçli kararlar vermesine, ebeveynliğe yumuşak geçiş yapmasına ve başarılı emzirmesine yardım edebilir.

Bu modülde doğum konusunda bildiklerinizi ailelere nasıl aktarabileceğinizi öğrenecek ve doğru rehberlik için pratik çalışmalar ile kasamlı bir eğitim hazırlama konusunda yetkinleşeceksiniz. 

Daha fazla bilgi için:

Doğuma Hazırlık Eğitmenini Seçmek

Doğuma Hazırlık

DOUM Doula ve Doğum Rehberliği Eğitiminin Farkı Ne?

  • Bize göre iyi bir doula ve doğum rehberi kendi içsel çalışmalarına önem verir, şefkat ve farkındalıkla hizmet verebilmek için kendini hazırlar.  DOUM öğrencilerini bu yolda desteklemeyi amaçlar.
  • Doulalık dişi enerjisi yüksek bir meslektir.  DOUM bu enerjiyi barındır, büyütür ve paylaşır.
  • Ülkemizde, doğumda tıp dışı uzmanlaşma alanındaki ilk merkezlerden olan DOUM doğum profesyonelleri yetiştirmeye ve aileleri desteklemeye  on yıldır devam ediyor.
  • Doulalarımızın hizmet verirken aynı zamanda kendilerini korumaları, sevmeleri, beslemeleri gerektiğine inanıyoruz. Birbirimizi bu yolda destekliyoruz.
  • Türkiye’de doğum ortamlarının kendine has zorlukları var.  Doulalarımızı  ve doğum rehbelerimizi bu ortamda hizmet sunabilmek üzere hazırlıyoruz.
  • DOUM Doula Eğitimi uluslarası European Doula Network üyesidir. 

DOUM Aileleri ne diyor?Kayıt


Bizden haber almak için kayıt ol!

gönder


Bu site ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu sayfada yazılan bilgiler doktora danışılmadan tedavi amacıyla kullanılmamalıdır.


Copyright © 2018 do-um.com | Tüm Hakları Saklıdır.
Artwork by Ekin Nayır
Longplay Dijital Ajans Hizmetleri Logo


doum