Doğuma Hazırlık Eğitmenini Seçmek

 

Henci Goer’in The Thinking Women’s Guide to a Better Birth adlı kitabı İngilizce okuma imkanı olan herkese tavsiye ettiğimiz kitaplardan biri.  Aslında doğuma hazırlık kitapları arasında okuması en zevkli ve kolay olanlar değil ama belki de en çok bilimsel veriye sahip olanı.  Vereceğiniz kararların artı ve eksileri çok net bir biçimde sunuyor.

Bu ödüllü tıp yazarından doğuma hazırlık eğitmeninizi seçmekle ilgili aşağıdaki kısa yazıyı sizin için çevirdik: 

"Muhtemelen ebenizi ya da doktorunuzu ve doğum yerinizi seçtikten sonra vereceğiniz bir sonraki en önemli karar doğum eğitmeninizi seçmektir. Bu kişi sizin sağlıklı bir hamilelik geçirmenize, koplikasyonsuz bir doğum yapmanıza, seçimlerinizle ilgili bilinçli kararlar vermenize, ebeveynliğe yumuşak geçiş yapmanıza ve başarılı emzirmenize yardım edebilir -- etmelidir --.   Doğum eğitmenleri sizi kitaplar, web siteleri gibi başka kaynaklara ve doğum ile ilgili diğer hizmetlere, örneğin doğum destekçilerine (dula), pospartum ev destekçilerine (pospartum dula), ya da emzirme danışmanlarına yönlendirir. Eğitmeninizi seçerken neden dikkatli olmanız gerektiği herhalde anlaşılıyordur. 


Doğuma Hazırlık Eğitimlerinde nelere bakmalısınız?

Bağımsız Eğitmen: Genellikle doğuma hazırlık eğitimleri hastaneler tarafından veriliyor. Ancak hastane ya da klinik bazlı eğitimlerin potansiyel bir dezavantajı var: çıkar çatışması. Ortalığı bulandırıp kuralları sorgulayacak ya da reddedecek hastalardansa kurallara itaat edecek hastalar, hastanelerin ve doğum uzmanlarının çıkarınadır. Ne yazık ki, tıbbi araştırmalar tipik ve rutin doğum uygulamalarının ne güvenli ne de etkili olan bir çok yanını göstermiştir. Hastaneler eğitmenlerine uygun gördükleri şekilde eğitim verebilmeleri için tam bir özgürlük sağlayabilirler ya da sağlamayabilirler.  Her iki durumda da sizin bundan haberiniz olmaz.  "A Good Birth, A Safe Birth” (İyi bir doğum, güvenli bir doğum) kitabının yazarları şöyle söylüyor: "Eğer seçeneklerinizi bilmezseniz, hiçbir seçeneğiniz olmaz."  Ayrıca doğum sırasında ağrı ile başetme konusunda da tarafsız bir bakış elde edemeyebilirsiniz.  Doğum epiduralleri hatırı sayılır bir gelir yaratır ve doğum anestezistlerinin nadiren karşılaşılan acil durumlar için 7/24 ulaşılabilir olmasını sübvanse eder. Hastane bazlı eğitimcilere sıklıkla epiduralin potansiyel yan etkileri konusunda konuşmamaları söylenir. Siz elbette kendiniz için epiduralin avantajlarının potansiyel yan etkilerinden daha büyük olduğuna karar verebilirsiniz. Fakat bu kararı bilinçli olarak verme şansınız olmalıdır.

Sertifikalı Eğitmen:  Tanınmış bir organizasyon tarafından sertifikalandırlımak mükemmelliği garanti etmez. Ama eğitmenin konu ile ilgili özel bir eğitim almış olmasının yanısıra konu ile ilgili bilgi ve temel beceriler konusunda bir dizi kritere uygunluğunu garanti eder. Bir çok hastane basitçe kendi sağlık personelinin bu eğitimleri vermesini sağlar.  Ancak sadece sağlık personeli olmak doğuma hazırlık eğitimleri verebilmek için geçerli bir yeterlik sağlamaz.

Konuları kapsayacak yeterli zaman: Bir seride daha az ders ve ders başına daha az saat hem kazancı artırır hem de meşgul ve yorgun çiftler tarafından tercih edilir. Ancak yeni yetiler kazanmak, sorulara cevap bulmak ve önemli konuları keşfetmek zaman alır. Lamaze International bir seride en az 12 saatlik ders öneriyor. Bir Lamze eğitmeni olarak benim tecrübem 15 saatin tam bir ilk doğum eğitimi için gerekli minimum süre olduğudur.

Küçük Gruplar: Doğum eğitimleri interaktif olmalıdır. Grubunuzun iyi bir grup çalışması için yeteri kadar büyük ama aynı zamanda mahrem ve hassas konuları konuşmaktan utanmayacağınız ve kişisel ilgi ve destek göreceğiniz kadar küçük olmasını istersiniz. Lamaze International bir seride 6 ila 10 çiftin ideal olduğunu söyler ve 12 çifti de maksimum kabul eder."


Henci Goer The Thinking Woman’s Guide to a Better Birth ve Obstetric Myths versus Research Realities kitaplarının ödüllü yazarı ve uluslararası konuşmacı, dula ve Lamaze eğitmenidir. 

DOUM Aileleri ne diyor?Kayıt


Bizden haber almak için kayıt ol!

gönder


Bu site ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu sayfada yazılan bilgiler doktora danışılmadan tedavi amacıyla kullanılmamalıdır.


Copyright © 2018 do-um.com | Tüm Hakları Saklıdır.
Artwork by Ekin Nayır
Longplay Dijital Ajans Hizmetleri Logo


doum