Doğal doğumu destekleyen insanlar: 

Bana en sık gelen sorulardan biri “Doğal bir doğum yapmak istiyorum. Hangi doktoru, hangi hastaneyi, nasıl bir desteği seçeyim?”
 
Biriyle hayatınızın en derin yolculuğunda birlikte olmak, anlaşmak, sınırlarınızın ötesine açılırken ona güvenmek önemli.  O sebepten nerede ve kiminle doğum yapmayı seçerseniz seçin bunu göz önünde bulundurmak gerek. Kimin doğru bir şekilde size destek olacağını bilmekse içsel bir his. Bu sebepten bir doula olarak, genel bir doktor/hastane önerisinde bulunmak çok zor.
 
Doğal doğumu çok destekleyen doktorlar olduğu gibi, doğal doğum destekçisi olmamasına rağmen doğum sürecinde beklentisi ve tercihleri olan bir anneni kararlarına saygı duyup, süreci anneye göre uyumlayan doktorlar da var, ya da yurt dışında farklı doğum ortamlarında çalışmış ve farklı tecrübede doktorlar da var. Bir yandan da yıllar boyunca yüzlerce doğuma katıldığı için kendi fikrini geliştirmiş ve “karışılmasını” ve müdahale edilmesini saçma bulan doktorlar var. Aynı şekilde tercihlere destek veren prestijli esnek hastaneler varken, kendi prosedürlerini bu tercihlerin üzerinde tutan hastaneler de var.
 
Doğum sürecinde beraber çalıştığım aileler, ‘doktorumuz harika ama çok yoğun, soru soramıyoruz’ ya da ‘daha çok erken bunları kafana takma o gün gelsin bakarız olacağına’ diyor bana çoğunlukla. Bir örnek verecek olursam: ülkemizde ilk doğumlarda %95 in üstünde rutin epizyotomi(perianal kesi) uygulaması varken, benim yurtdışında katıldığım doğumlarda beraber çalıştığım bazı ebeler “hayatımda hiç epizyo kesmedim çünkü hiç gerekmedi, çünkü yeteri kadar sabredersen doğum kendiliğinden olur” diyor. Aradaki yaklaşım farkı size, tercihleriniz konusunda öncelikle bilgi sahibi olmanız gerektiğini söylüyor. Ancak tercihlerinizin neler olabileceğini bilmezseniz tercih şansınız da olmaz. 
 
Sonuçta doğum rehberiniz ya da doulanız sizin nasıl bir doğum yaşamak istediğinizi anladıktan sonra tecrübeleri ile size öneride bulunabilir, doktor/hastane seçimi konusunda size destek olabilir. Fakat en önemlisi sizin kendi beklentilerinizi belirlemeniz; ancak ona göre doğru doktoru ve desteği seçebilirsiniz. Bir arkadaşınızın bayıldığı doktor ya da hastane size uymayabilir.
 
Bana göre farklı tercihi olan insanlara farklı opsiyonlar sunabilmek en ideali. Ancak size en uygun olduğuna karar vermek yine sizin sorumluluğunuz. Yani tek seferde cevaplanacak bir soru değil bu, once siz ne istediğinizi bulacaksınız, daha sonra ona göre doğru hastane ve doktor tercihi netleşebilir.

Nur Sakallı
09.08.2019

DOUM Aileleri ne diyor?Kayıt


Bizden haber almak için kayıt ol!

gönder


Bu site ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu sayfada yazılan bilgiler doktora danışılmadan tedavi amacıyla kullanılmamalıdır.


Copyright © 2018 do-um.com | Tüm Hakları Saklıdır.
Artwork by Ekin Nayır
Longplay Dijital Ajans Hizmetleri Logo


doum