Doğum iki kişilik bir dans!

Pelvis yani, leğen kemiğimiz, üzerinde eklemler ve bağlar olan bir yapı. Bu eklemler hamilelik süresinde salgılanan relaksinler sayesinde oldukça esneme kabiliyeti kazanıyor. Özellikle dikey ve öne doğru, yer çekimini destekleyen, çömelme gibi pelvisin alanını çok açabilen pozisyonlar bebeğin geçişine iyice destek sağlıyor. Bebeğin kafasıysa halen kemikleşmemiş ve yumuşak. Doğum kanalından geçerken şekilleniyor. Yani annenin bedeni açılıp genişleyip yol verirken bebek de sürecin bir parçası olarak çabalıyor, geçebilmek için dönüşler yapıyor, uyumlanıyor, sıkışıyor, şekilleniyor. Anne ve bebek süreci birlikte yaşıyor, aynı hormonları salgılıyor, birlikte hissediyor ve uyumlanıyor. Doğumun mucizelerinden biri daha! 
Doğum organik bir süreç ve iki kişilik bir dans.

Anne ile bebeğin dansına izin verebilecek kadar sabır, güven ve sevgi. Sevgi olmazsa olmazı bu ortamın. Doğum ortamındaki her bir katılımcı için geçerli bu. Doktordan, temizlikçiye, hemşireden, kayınvalideye, douladan babaya. Doğa anne ve bebeğe hormonlarla destek veriyor ancak etraftaki herkesin kendi bagajını dışarıda bırakıp o anne ve bebek için alanı kirletmeden sevgide tutması gerekiyor. 
Sonuçta sevginin hakim olduğu bir ortamda doğum kendini bütün büyüleyiciliğiyle ortaya koyuyor.

Nur Sakallı
04.08.2019

DOUM Aileleri ne diyor?Kayıt


Bizden haber almak için kayıt ol!

gönder


Bu site ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu sayfada yazılan bilgiler doktora danışılmadan tedavi amacıyla kullanılmamalıdır.


Copyright © 2018 do-um.com | Tüm Hakları Saklıdır.
Artwork by Ekin Nayır
Longplay Dijital Ajans Hizmetleri Logo


doum