Doğal Doğumda Doğum Fotoğrafçısı

Aralık 2009

Doğumumda fotografçı istiyor muyum, istemiyor muyum?  Nasıl biri olmalı?

Sanırım son günlerde bu sorular birçok anne adayının aklına geliyor.  Doğum fotoğrafçılığı oldukça yaygınlaştı. Her bütçeye uygun bir profesyonel bulmak mümkün.

O mucizevi anın anın görüntülerine sahip olmak, yıllar sonra dönüp bakabilmek, çocuğunuzla paylaşabilmek, olayın şaşkınlığı içerisinde kaçırdıklarınızı sonradan yakalayabilmek…Bunlar tabii ki çok değerli.  Diğer yandan doğum gibi çok özel ve mahrem bir zamanda görüntüleniyor, izleniyor olmak hissi…

Doğumunuz normal, özellikle de doğal olarak gerçekleşecekse bu soru belki biraz daha karmaşık bir hal alıyor. Bu konuda görüşler çok çeşitli.  Kimi (hatta birçok) doğal doğum uzmanı Ebe Naoli Vinaver gibi doğumunu videoya kaydettirip bütün dünya ile paylaşıyor.  Kimi uzmanlar ise buna şiddetle karşı.  Örneğin Michel  Odent kadının doğum sırasındaki en temel ihtiyacının izlenmiyor olmak olduğunu söylüyor ve fotoğraf çekimi olan bir doğumun doğal olamayacağını savunuyor.  Hoş Dr. Odent’e göre ideal şartlarda kadın doğum sırasında hiç izlenmemeli.  Bir köşede kendini hissettirmeden oturan bir ebe tarafından sessizce takip edilmeli.

Ben şu anda 19 haftalık hamileyim.  En yakın arkadaşlarımdan biri doğum fotoğrafçısı olduğu halde kendi doğumumda fotoğrafçı isteyip istemediğimden henüz emin değilim.  Ama eğer istersem fotografçım elbette Aslı olacak.

Normal veya doğal bir doğum yapmayı planlıyorsanız doğum fotoğrafçınızın nasıl biri olduğu çok önemli.  Doğal bir doğum fotoğraflayacak birinin benzer bir doğum yaşamış olması veya bir doğuma hazırlık eğitimine katılmış olması bence büyük bir artı.   Doğumun nasıl bir süreç olduğunu ve doğum yapan bir kadını nelerin rahatsız edeceğini (mesela, ses, kuvvetli ışık, izlenme hissi vs.) çok iyi bilmeli iyi bir doğum fotoğrafçısı.  Ne zaman çekebileceğini, ne zaman durması gerektiğini, hatta odadan çıkması gerektiğini kestirebilmeli.  Kısacası hem orada olmalı hem de olmamalı.  Yüzünde endişeli bir ifade ile sizin için üzülüyor olmamalı.  Bakışlarında bir ifade varsa olsa olsa yüreklendirici olmalı, sessizce yapabilirsin demeli.  Kendi enerjisinin farkında olmalı, doğum ortamına olan etkisini çok iyi anlamalı.

İşte Aslı’yı doğumunda isteyen kadınlar bu yüzden tercih ediyor.  O gün orda hem var.  Hem de yok.

www.aslitur.com

 

Aslı kendi doğum hikayesini radyo programımızda paylaşıyor. 

 

Başak Kutlu Atay

Doğuma Hazırlık Eğitmeni ve Yoga Hocası

DOUM Aileleri ne diyor?Kayıt


Bizden haber almak için kayıt ol!

gönder


Bu site ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu sayfada yazılan bilgiler doktora danışılmadan tedavi amacıyla kullanılmamalıdır.


Copyright © 2018 do-um.com | Tüm Hakları Saklıdır.
Artwork by Ekin Nayır
Longplay Dijital Ajans Hizmetleri Logo


doum