NORMAL DOĞUM – Doğumun anormali mi var?

Normal doğum nedir ayol? Çok genel bir kavram kargaşasından bahsetmek istiyorum. Garip bir kullanım, ne demek normal, anormali de mi var? başından beri içime sinmiyor bu tanımlama.

“Normal” Kimin normali? Neye göre normal? İlk yıllarda tanıştığım bütün doğum uzmanlarına soruyordum normal doğum nedir diye. Aldığım bütün cevaplar birbirinden farklıydı. Bebek bekleyen annelerin de tanımları farklı birbirinden. Yani herkesin normali farklı! Ancak tek bir ortak  nokta vajinal olan her doğuma Türkiye’de normal doğum diyoruz. Doğum travmatik olabiliyor ya da bir sürü müdahale olmuş olabiliyor ama adı normal olarak kalıyor. O sebepten DOĞAL DOĞUM ifadesini kullanıyorduk. Doğal Doğum: gerekmedikçe hiç bir müdahalenin yapılmadığı doğuma deniyor. Doğanın bildiği gibi olan başına hiç bir sıfat almasına gerek olmayan doğum aslında.

Tek bir doğum var, bir de ameliyat.

Nur Sakallı
16.07.2019

 

DOUM Aileleri ne diyor?Kayıt


Bizden haber almak için kayıt ol!

gönder


Bu site ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu sayfada yazılan bilgiler doktora danışılmadan tedavi amacıyla kullanılmamalıdır.


Copyright © 2018 do-um.com | Tüm Hakları Saklıdır.
Artwork by Ekin Nayır
Longplay Dijital Ajans Hizmetleri Logo


doum