Hamileyken yoga yapmazsam ne olur?

Haziran 2009

Son yıllarda hamile yogasının popülerliği o kadar arttı ki “Yoga hocasıyım.” veya  “Doğuma hazırlık dersleri veriyorum.” deyince genellikle “Hamile yogası mı?” sorusuyla karşılaşıyorum.  Sanki doğuma hazırlanmanın tek ve en önemli yolu yoga yapmakmış gibi.  “Hamileyim; yoga yapmam lazım.” gibi bir baskı var adete anne adaylarının üzerinde.

Elbette her hamile kadının yoga yapması gerekmiyor.  Ama günümüz şartlarında bence doğuma hazırlanmak önemli.  Yoga da zihinsel, ruhsal ve fiziksel olarak doğuma hazırlanmanın yollarından yalnızca birtanesi.  (Diğer öneriler için tıklayın.)

Yoga bir kadının hayatında büyük bir yer tutuyorsa o kadın zaten hamile kalınca yogayı bırakmıyor.  Ama madem hamile yogası bu kadar yaygın hamilelik dönemi belki de yogaya başlamak için güzel de bir fırsat.   Doğuma hazırlık eğitmenleri olarak yoganın hamilelik döneminde ve doğumda büyük faydaları olduğunu gözlemliyoruz.
 
-Hamilelik süresince yapılan nefes çalışmaları annenin rahatlamasını ve bebeğin daha fazla oksijen ve enerji almasını sağlıyor.  Bu çalışmaları düzenli yapan anneler doğum sırasında da nefeslerinin farkında oldukları için doğumları hem kendileri hem de bebekleri için daha rahat geçiyor.  
-Yoga asanaları ise hamilelikte düzenli olarak yapıldığında hem o dönemde yaşanabilecek bazı rahatsızlıkların giderilmesini sağlıyor hem de özellikle pelvis ve perinyum bölgelerini çalıştırarak bedeni normal doğuma hazırlıyor.  
-Sağlanan beden farkındalığı sayesinde doğum sırasında bedeni gevşetebilmek ve dolayısıyla bebeğin yolculuğuna yardımcı olmak daha kolay oluyor.  

Ancak belki de en önemlisi yoga uygulaması sırasında meditasyon ile ana yönlenerek o anda her ne oluyorsa onlarla birlikte kalabilmeyi deneyimliyoruz.  Zaten bence doğum sırasında bir kadına en büyük yardımcı kabul gösterebilmek ve bulunduğu durum içerisinde gevşeyebilmek.


Başak Kutlu Atay
Doğuma Hazırlık Eğitmeni ve Yoga Hocası

DOUM Aileleri ne diyor?Kayıt


Bizden haber almak için kayıt ol!

gönder


Bu site ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu sayfada yazılan bilgiler doktora danışılmadan tedavi amacıyla kullanılmamalıdır.


Copyright © 2018 do-um.com | Tüm Hakları Saklıdır.
Artwork by Ekin Nayır
Longplay Dijital Ajans Hizmetleri Logo


doum