Hastane ortamında kadına kendi gücünü vermek

Daha önceki postumda değindiğim güvenlik ve mahremiyet ihtiyacı doğum sırasında çok önemli olduğu için, dünyadaki bazı hastanelerde ev ortamı gibi doğumhaneler var. Bunu doğumu eve taşımak için bütün politikaları değiştirmektense şimdilik bizim sistemimize daha uygulanabilir buluyorum. Yani ilk adım kadının ev/yatak odası gibi düzenlenmiş rahat bir hastane odasında hiç doğumhaneye gitmeden kendi istediği pozisyonda, istediği kişilerle, dilediği ortamı yaratarak doğurması. Sonraki adım belki tam teşekküllü bir hastanenin bir bölümünü, yan binasını…vs doğal doğum kliniğine çevirmek. Ana sorumlunun ebeler olduğu, doktorların ihtiyaç duyulduğunda çağrılabildiği. Bu en başından beri hayalim ve bu hayalde yanlız değiliim biliyorum… Mümkün olduğunca en kısa sürede böyle bir doğal doğumu destekleyen bir doğum evi açabilmek için bir dernek bile kurmuştuk yıllar önce. 
Doğana - Doğum ve Kadın hakları derneği- ve halen en büyük hayalim doğal doğumu destekleyen ebelerin çalıştığı bir doğum evi açmak.

Nur Sakallı
25.07.2019

DOUM Aileleri ne diyor?Kayıt


Bizden haber almak için kayıt ol!

gönder


Bu site ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu sayfada yazılan bilgiler doktora danışılmadan tedavi amacıyla kullanılmamalıdır.


Copyright © 2018 do-um.com | Tüm Hakları Saklıdır.
Artwork by Ekin Nayır
Longplay Dijital Ajans Hizmetleri Logo


doum