DOUM Doula ve Doğum Rehberliği Uzmanlaşma Programı – İzmir

Anne karnında geçirdiğimiz süre, doğum deneyimimiz ve hayatımızın ilk birkaç senesi, ileride kim olduğumuzu, fiziksel ve ruhsal sağlığımızın kalitesini büyük oranda belirleyen kritik süreçlerdir. Bunu anlayan ve yürekten benimseyen şefkatli destekçiler aileleri bu süreçlere hazırlayarak ve olumlu yaşanmasına katkıda bulunarak, dünyayı değiştirme şansına sahiptir.
Toplamda 7 aya yayılan bu eğitime katılarak donanımlı bir doğum profesyoneli olabilir ve iki meslek birden edinebilirsiniz: doula ve doğum rehberliği birada, dünyanın her yerinde yapabileceğiniz bir mesleğiniz olur.

Doula kimdir?
Dünyanın birçok yerinde doğum yapan kadınların en büyük destekçisi doulalarıdır. Doulalar doğum boyunca bilgisel ve duygusal destek sağlar, anneyi yüreklendirir. Modern hastane ortamının gerekleri dolayısıyla, anneye tüm doğum deneyimi boyunca kesintisiz destek sağlayabilen tek kişi çoğu zaman doulasıdır.
Araştırmalar, doulaların katıldığı doğumlarda daha az komplikasyona rastlandığını ve bu doğumların daha kısa sürdüğünü, bebeklerin daha sağlıklı olduğunu ve daha rahat emdiğini gösteriyor. Doula, doğum boyunca masaj, pozisyon değişikliği, nefes ve meditasyon gibi birçok farklı yöntem ile fiziksel ve duygusal destek sağlar. Ailenin hastane prosedürlerini ve seçeneklerini anlamalarında yardımcı olur.
Artık ülkemizde de doulalara doğumhanelerde artan bir sıklıkta rastlıyor oluşumuz çok iyi bir haber. Türkiye’deki gibi oldukça medikalize olan doğum ortamlarında, daha olumlu doğum deneyimleri yaşanmasında doulaların etkisi paha biçilmez olacaktır.
Doula, bir sağlık çalışanı, bir ebe veya hemşire değildir. Asla tıbbi tavsiyelerde bulunmaz. Ancak ebe ve hemşireler de doula olmak üzere eğitim alabilirler.

Doğum Rehberi Kimdir?
Doğuma hazırlık eğitmeni, hayatlarının en derin yolculuğuna çıkan anne-baba adaylarına rehberlik eden kişidir. Aileye hamilelik, doğum, doğum sonrası süreçler ile ilgili bilgi ve hazırlık desteği verir. Doğal süreçleri benimser aynı zamanda da aileyi her türlü olasılığa hazırlar (sezaryen doğum, müdehaleli doğum…vb).
DOUM felsefesine göre ideal bir doğuma hazırlık eğitimi tarafsızdır, hiç bir kurum, kişi, ya da marka ile bağlantısı yoktur, kanıta dayalı bilgiler sunar ve bunları DOUM’un aile odaklı, bağlanma temelli, içgüdüsel ebeveynlik süzgecinden geçirerek aktarır. Bu kişi ailenin sağlıklı bir hamilelik geçirmesine, koplikasyonsuz bir doğum yapmasına, seçimleriyle ilgili bilinçli kararlar vermesine, ebeveynliğe yumuşak geçiş yapmasına ve başarılı emzirmesine yardım edebilir.
Bu modülde doğum konusunda bildiklerinizi ailelere nasıl aktarabileceğinizi öğrenecek ve doğru rehberlik için pratik çalışmalar ile kasamlı bir eğitim hazırlama konusunda yetkinleşeceksiniz.

Daha fazla bilgi için:

Doğuma Hazırlık Eğitmenini Seçmek
Doğuma Hazırlık


DOUM Doula ve Doğum Rehberliği Eğitiminin Farkı Ne?
• Bize göre iyi bir doula ve doğum rehberi kendi içsel çalışmalarına önem verir, şefkat ve farkındalıkla hizmet verebilmek için kendini hazırlar. DOUM öğrencilerini bu yolda desteklemeyi amaçlar.
• Doulalık dişi enerjisi yüksek bir meslektir. DOUM bu enerjiyi barındır, büyütür ve paylaşır.
• Ülkemizde, doğumda tıp dışı uzmanlaşma alanındaki ilk merkezlerden olan DOUM doğum profesyonelleri yetiştirmeye ve aileleri desteklemeye oniki yıldır devam ediyor.
• Doulalarımızın hizmet verirken aynı zamanda kendilerini korumaları, sevmeleri, beslemeleri gerektiğine inanıyoruz. Birbirimizi bu yolda destekliyoruz.
• Türkiye’de doğum ortamlarının kendine has zorlukları var. Doulalarımızı ve doğum rehbelerimizi bu ortamda hizmet sunabilmek üzere hazırlıyoruz.
• DOUM Doula Eğitimi uluslarası European Doula Network üyesidir.

Eğitim İçeriği ve Formatı

Eğitimin ana yaklaşımı sizi kendi özünüze doğmak üzere bir yolculuğa çıkarmaktır. Hamileliği, doğumu ve sonrasındaki dönemi detaylı öğrenirken, aynı zamanda bu süreçleri yaşayan bir kadını ve ailesini nasıl destekleyebileceğinizi deneyimleyeceksiniz ve hayata yeni doğanın gözlerinden bakabileceksiniz. Ancak siz doğar, siz doğurur ve siz destek olursanız bu kendiliğinden bir öğrenme olacaktır. O sebeple bu sizin kişisel yolculuğunuz olacak.

Doulaları gebelerle çalışmak üzere hazırlayacak olan bu eğitim, aynı zamanda doğuma hazırlık konusunda eğitim verebilecek bir altyapı oluşturmalarına olanak sunar. Eğitim beşer günlük üç buluşma ve 4 günlük bir inziva ile yaklaşık 7 aylık bir sürece yayılacak. Eğitimin uzunca bir süreye yayılması bu süreçte doğumlara katılarak öğrendiklerinizi uygulama, eğitmenlerle değerlendirme ve pekiştirme imkanı sunacak.

İşleyeceğimiz konular ve uygulamalar
• İçsel yolculuk ve farkındalık çalışmaları (Meditasyon, yoga, dans, sanatsal çalışmalar, günlük tutma, kendi doğumlarımız üzerinde çalışma, iletişim becerileri, regülasyon becerileri)
• Hamilelik sürecini anlama (fizyoloji, psikoloji, bebeğin gelişimi, egzersiz, beslenme, testler, hamilelikte destek)
• Doğumun fizyolojisini anlama (doğumun aşamaları, anatomi, hastane rutinleri ve müdahaleler, hastane personeli ve doktorla iletişim, sezaryen, pozisyonlar, acil durumlar)
• Doğumun psikolojisini anlama (Doğum dalgalarıyla işbirliği, eşlerin sürece katılımı, doğumda kesintisiz destek, doğumda zor anlar)
• Yardımcı teknikler (masaj, nefes, görselleme, gevşeme teknikleri, doğum pozisyonları, ters pozisyonlar için destek, rebozzo teknikleri, diğer yardımcı teknikler)
• Doğum sonrası destek (Lohusalık, doğum sonrası psikolojisi, iyileşme süreci, emzirme, zor durumlar, yas)
• Bebeğe destek: Yenidoğanı anlama, bebeği karşılama, bebekle iletişim, hastane müdahaleleri
• Profesyonel doula olmak (Türkiye şartları, gebelerle iletişim kurma ve beklentileri karşılama, iş kurma ve geliştirme, doula olarak kendine bakma ve besleme, destek kaynakları)
• Doğum rehberliği için pratik ders verme becerileri. Yetişkinlerle tarafsız interaktif eğitim süreçleri…vb konular.

Eğitime neler dahil?
Toplam 200 saati aşan yoğun bir eğitim süreci
• Toplam 7 aya yayılan beşer günlük 3 buluşma
• 4 günlük inziva*
• Farklı konuklar ve eğitmenlerin davetli olduğu bölümler
• Kapsamlı eğitim kitapçığı
• Eğitmen ile birebir bir saatlik süpervizyon
• Bir doğuma ve bebeğe hazırlık eğitimi izleme

*4 günlük inziva için konaklama ve yol masrafı eğitim ücretine dahil değildir.

Mezuniyet için gereklilikler:
• Buluşmalara ve inzivaya eksiksiz katılım
• 5 adet doğuma katılım (1 doğumda izleyici, 4 doğumda destekçi olarak)
• Okuma listesinin tamamlanması, formların doldurulması
• Toplamda 5 saat süpervizyon (sadece ilk 1 saat süpervizyon ücrete dahildir.)
• Eğitim sürecindeki yazılı, sözlü…vs ödevlerin eksiksiz teslim edilmesi
• Bir doğuma ve bebeğe hazırlık eğitimine katılım
• En az 12 saatlik bir doğuma ve bebeğe hazırlık eğitimi hazırlama ve aktarma

Tarihler:
Beşer günlük üç ana modül şeklindeki buluşmalar
18-22 Aralık,
12-16 Şubat,

25-29 Mart tarihlerinde 09:30 – 18:30 arasında oluyor.​​

Yer:
Bulutlar Yoga
1728 sokak no69 d2
Karşıyaka

4 günlük inziva: 7-10 Mayıs arası.
İnziva mekanı daha sonra belirlenecek.

Eğitmen Hakkında

Nur Sakallı
Türkiye’nin ilk doulası olan Nur 2008’dan beri İstanbul’da bebek bekleyen aileler ile çalışıyor ve doğumlarda destek veriyor. DOUM’un annesi olan Nur ayrıca çeşitli yoga okullarında hamile yogası ve bebek yogası eğitmenleri yetiştirmeye devam ediyor. Türkiye’de doğum şartları konusundaki farkındalığın filizlenmesi konusunda halen çalışıyo ve aynı zamanda Doğana Doğumda Kadın Hakları Derneğinin kurucularından. Bedensel terapiler, psikobiyolojik yaklaşımlar konularında da eğitimi olan Nur stress ve travma konularında hem bireysel seanslar veriyor hem de grup çalışmaları organize ediyor. Doula ve doğuma hazırlık eğitmeni olarak hizmet verirken, ruhunu beslemek amacıyla yoga, terapi ve meditasyon eğitim ve inzivalarına yoğun olarak devam ediyor. Bu çalışmalardan edindiği dinginlik ve gücü hamileler ve bebeklerle çalışmalarına taşıyor. Kadınların annelik yolculuklarının parçası olmayı çok seviyor ve doğumlarımızı şifalandırarak dünyayı şifalandırabileceğimize inanıyor. Nur’un geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın...

Kayıt ve ücret bilgisi için:
Ela Erdin
0555 873 05 01
Melis Gündoğar
0535 474 05 54

DOUM Aileleri ne diyor?Kayıt


Bizden haber almak için kayıt ol!

gönder


Bu site ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu sayfada yazılan bilgiler doktora danışılmadan tedavi amacıyla kullanılmamalıdır.


Copyright © 2018 do-um.com | Tüm Hakları Saklıdır.
Artwork by Ekin Nayır
Longplay Dijital Ajans Hizmetleri Logo


doum