Doula Eğitimi

>Kadınları hamilelik ve doğum sırasında sevgi, şefkat ve bilgi ile desteklemek ister misiniz

 

>Daha olumlu doğum deneyimlerine katkıda bulunabileceğinizi düşünüyor musunuz?

 

>Doğum sırasında kutsal bir alan yaratmayı ve bunu korumayı öğrenmek ister misiniz?

 

Ebe, ruhsal bağlanma kolaylaştırıcısı ve doula eğitmeni Robyn Sheldon, 8 günlük yoğunlaştırılmış doula eğitimi vermek için İstanbul’a geliyor. DONA tarafından onaylanmış olan bu eğitimi tamamlayanların, diğer gereklilikleri de yerine getirdikten sonra DONA sertifikası alma imkanı olacak.


DOUM’un deneyimli doulaları Nur ve Sima bu eğitimi Robyn ile birlikte sunacak, Türkiye’de doula olmak konusundaki tecrübelerini paylaşacaklar.  Bir sonraki doula eğitimimiz Nur ve Sima liderliğinde Ekim ayında başlayacak ve 6 aylık bir sürece yayılacak.  Türkçe olarak yapılacak bu eğitim hakkında bilgi almak için bize yazın: do-um@do-um.com

 

Doula kimdir?
Dünyanın birçok yerinde kadınlar, doğum sırasında yanlarında bilgili ve deneyimli bir destekçi, yani bir doula bulunmasını çok değerli buluyorlar. Doulalar doğum boyunca bilgisel ve duygusal destek sağlar, anneyi yüreklendirir. Modern hastane ortamının gerekleri dolayısıyla, anneye tüm doğum deneyimi boyunca kesintisiz destek sağlayabilen tek kişi çoğu zaman doulasıdır. 

 

Araştırmalar, doulaların katıldığı doğumlarda daha az komplikasyona rastlandığını ve bu doğumların daha kısa sürdüğünü, bebeklerin daha sağlıklı olduğunu ve daha rahat emdiğini gösteriyor. Doula, doğum boyunca masaj, pozisyon değişikliği, nefes ve meditasyon gibi birçok farklı yöntem ile fiziksel ve duygusal destek sağlar. Ailenin hastane prosedürlerini ve seçeneklerini anlamalarında yardımcı olur.

 

Artık ülkemizde de doulalara doğumhanelerde artan bir sıklıkta rastlıyor oluşumuz çok iyi bir haber. Türkiye’deki gibi oldukça medikalize olan doğum ortamlarında, daha olumlu doğum deneyimleri yaşanmasında doulaların pahabiçilmez bir etkisi olabilir.

 

Doula, bir sağlık çalışanı, bir ebe veya hemşire değildir. Asla tıbbi tavsiyelerde bulunmaz. Ancak ebe ve hemşireler de doula olmak üzere eğitim alabilirler.

 

Daha fazla bilgi için:

Doula kimdir?
Doulalar ve babalar... 

 

Bu eğitim neler içeriyor?
Bu eğitim doulaları gebelerle çalışmak üzere hazırlayacak. Aşağıdaki konularda derinlemesine bilgi ve deneyim sunacak: 
• Uygulamalı doğum destek teknikleri
• Doula-gebe ilişkisi
• DONA çalışma alanı, standartları ve misyonu
• Sorumluluk ve etik yaklaşım
• Aşama aşama normal doğum ve rahatlatıcı uygulamalar
• Lohusa ve yenidoğan bakımı
• Sezaryen ve Sezaryenden Sonra Vajinal Doğum
• Doğuran kadına duygusal destek
• Dinleme becerisi
• Zor durumlarda doulalık
• Doğum destekçisi, doğuran kadının eşi
• Doula bakımı, doulaya destek
• İş kolu olarak doulalık, pazarlama, gebe edinme

 

Kapsamlı bir kurs kitapçığı verilecektir.

 

Bu eğitime katılarak DOUM ailesinin bir parçası olacak ve birbirini destekleyen doğum profesyonelleri ile çevreleneceksiniz. Bu eğitimden seçilecek doula(lar) DOUM gebeleriyle çalışma imkanı elde edecek.

 

Eğitimden sonra, ilk doğumlarınıza katıldığınız süreçte, Nur ve Sima’dan doğrudan süpervizyon alma imkanınız olacak. (Süpervizyon ücreti uygun bir miktar olacaktır, ancak eğitim ücretine dahil değildir.)

 

Sertifikasyon
DONA International dünyadaki en eski ve 7000’i aşkın üyesiyle en büyük doula organizasyonudur. Titizlikle uygulanan setifikasyon programı sayesinde doulalar için dünya çapında en yüksek sertifikasyon standartlarını korur. Sertifika sahibi olmak kaydadeğer miktarda zaman ve çaba gerektirmektedir. Gereklilikleri daha iyi anlamak içinDONA International’ın websitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

DONA’nın gerekliliklerini tamamlayan doula adaylarının aynı zamanda Mama Bamba’dan sertifika edinme imkanı olacak.

 

Eğitimi eksiksiz tamamladıktan sonra doula adaylarının 4 tane doğuma katılmaları, okuma listesini tamamlamaları ve sertifikalı bir emzirme danışmanından 3 saatlik bir emzirme eğitimi almaları gerekmektedir.

 

Eğitim ücretine, emzirme eğitimi, DONA ve Mama Bamba sertifika/üyelik ücretleri dahil değildir.

 

Robyn Sheldon Hakkında
Robyn Sheldon’un Stellenbosch, Güney Afrika’daki merkezi Mama Bamba’daki çalışmalarının dayandığı gerçek şu: ebeveyn ve bebeklerin ruhları en iyi şekilde doğmayı/doğurmayı biliyor. Doğum sırasında ruhsal destek sağlandığı takdirde bebekler bilgelikleri ve açık kalpleriyle oldukları gibi dünyaya geliyorlar. Robyn ebe, entegrasyon terapisti, ruhsal birleşme doula eğitmeni ve meditasyon kolaylaştırıcısıdır. Robyn’in uzmanlık alanı hamileleri doğum korkusundan arınmak ve bebeklerine travmasız doğumlar sunmak yolunda desteklemektir. 

 

Robyn’in doğum profesyonelleri ve ebeveynler için sunduğu başlıca eğitimler:
-Profesyonellerin doğum ateşini yeniden canlandırmak amaçlı şefkatli bakım
-Doula eğitimi
-Ruhsal bağlanma eğitimi
-Hem kendileri hem de bebekleri için anlamlı ve kutsal doğum deneyimleri yaratmak için ebeveynleri güçlendiren doğuma hazırlık eğitimleri

 

Çalışmalarını farklı alanlardan besleyen Robyn’in resmi eğitimi sanat, ebelik, entegrasyon terapisi, eğitim ve doula eğitmenliği konularında. 20 seneyi aşkın derin meditasyon deneyimine sahip ve sertifikalı Biodanza dans eğitmeni.??

 

Robyn kitabı, The Mama Bamba Way’de doğuma bakışını anlatıyor. Yenidoğanlarımızı nasıl doğurduğumuz ve nasıl karşıladığımızın dış dünyaya güvenme kapasitemizi ömür boyu sürebilecek şekilde etkilediğine inanıyor. Doğumu bir dönüşüm aracı ve sağlıklı bir ruha ulaşma yolunda çok önemli bir deneyim olarak görüyor. 

 

Nur ve Sima Hakkında
Nur ve Sima DOUM’un en deneyimli doulalarıdır.

 

Türkiye’nin ilk doulası olarak bilinen Nur 2009’dan beri İstanbul’da doğumlara katılıyor. DOUM’un kurucularından olan Nur ayrıca hamile yogası eğitmenleri yetiştiriyor. Kadınların annelik yolculuklarının parçası olmayı çok seviyor ve doğumlarımızı şifalandırarak dünyayı şifalandırabileceğimize inanıyor. Nur hakkında daha fazla bilgi edinmek içintıklayın...

 

Sima herhalde İstanbul’un en yoğun doulası ve en popüler bebek yogası eğitmenidir. Sima, doğum yapan kadına ve ailesine mümkün olan en hassas ve en şefkatli şekilde hizmet ederken, doğuma hazırlık eğitmenliği, doulalık, hamile yogası, bebek yogası ve çocuk yogası eğitmenliği gibi katıldığı birçok eğitimden öğrendiklerini harmanlar. En çok etkilendiği doğum uzmanı Frederick Leboyer ve en büyük ilham kaynağı hergün tanıştığı mucizevi bebeklerdir. Sima hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın...

 

Robyn Sheldon ile Doulalık Eğitimini tamamlamış katılımcılardan geri bildirim:
• Bu eğitim kelimenin tam anlamıyla muhteşemdi. Doula olmanın yumuşak taraflarına odaklandığı için inanılmaz özeldi. Oldukça düşündürücü ve deneyimseldi. Burada öğretilen hemen hemen hiçbirşeyi kitaplardan öğrenemezsiniz. Bireysel olarak kim olduğumu ve nasıl şefkatli bir doula olabileceğimi anlamak konusunda sınırlarımı keşfetmeye itildim. Öğrediklerimin birçoğu hayatımın her alanında uygulayabileceğim şeyler. Yaşama nasıl tüm kalbimle katılır, nasıl birliğin parçası olurum? Hem doula olarak, hem de doulalığın ötesinde. Doğum dansına ve bedenimde yarattığı hislere bayıldım. Robyn harika - sezgisel, tutkulu, muhteşem bir kolaylaştırıcı ve hikaye anlatıcı. İnsanları geniş ve derinlemesine düşünmeye yönlendiriyor. Tarafsız olmak konusunda çok başarılı. Ayrıca sürekli en güncel araştırmalardan ve en iyi uygulamalardan bahsediyor olmasını çok sevdim. K.R.

 

• Bu eğitim hayatımı değiştirdi. Sunuluş şekli sebebiyle samimi bir ortamda öyle çok şey öğrendim ki. Eğitimin her yönünü çok sevdim. Öğrendiğim herşey doula olmak konusunda tutkumu pekiştirdi. Robyn çok sıradışı bir eğitmen - rahat, herşeyiyle orada ve işine tutkuyla bağlı. S.H.

 

• Eğitmenin yaptığı işe kendini adamış oluşunu, öğrendiklerimizin katmanlarını ve bize sunulan kaynak ve faaliyetleri sevdim. Doğumun kendisi, doğum uygulamaları, doulanın çalışma alanı ve kişisel farkındalığı içeren çok yönlü bir bakış edindik. Robyn inanılmaz bilgili ve kadın olmanın yollarını çok güzel yansıtıyor. M.L.

 

Ne Zaman ve Nerede?
29 Ağustos - 5 Eylül arasında
10:00-18:00
DOUM Emirgan

 

Kayıt ve Ücretler
Kurs ücreti 780 Euro. 4 Temmuz’a kadar erken kayıt indirimi ile 700 Euro.
Lütfen email yolu ile başvurun: do-um@do-um.com
Yalnızca 10 katılımcı kabul edilecek.
Bu eğitim İngilizce olarak gerçekleşecek.

 

Mükemmel olduğumuzu düşündüğümüz sürece, mükemmel olmadığımızdan emin olabiliriz. Ancak kusurlarımızı kabul ederek, yine de kendimizi sevdiğimiz, dünyanın kusurlarını farkedip onların güzelliğine hayran oduğumuz, HERŞEYi sevgi dolu nezaket ve şefkat ile içimizde barındırabildiğimiz zaman, ancak o zaman Sükunete ulaşmak için bir kapı bulmuş sayılırız.
Robyn


Ebeveynlikte Öfkeyle Başetmek - 9 Ağustos 07/26/2017

Aile içinde huzuru, karşılıklı saygıyı ve işbirliğini desteklemek için düzenlediğimiz bu atölyede, öfkemizi bir çalar saat gibi kullanabilmeyi, onu bastırmak yerin... ...devamı

DOUM Doula ve Doğum Rehberliği Eğitimi, 2017 Sonbahar dönemi tanışma toplantısı 07/26/2017

12 Eylül 2017 Salı saat 19:00’da DOUM Emirgan’da. Eğitimle ilgili daha detaylı bilgiye yüzyüze ulaşmak, kafanızdaki soru işaretlerini kaldırmak ve bizleri tanımak istiyorsa... ...devamı