Osteopati
Osteopati, farklı beden parçalarının (kaslar, kemikler, eklemler, organlar, fasya, v.b.) genel sağlık için hep birlikte çalışmasını temel alan bir alternatif tıp dalıdır. Osteopatiye göre bu parçalardan herhangi biri iyi çalışmaza, diğerleri de yavaş yavaş ona katılırlar. Öreneğin, eğer L5 (5. lumbar omur) kitlenirse, bir zaman sonra çok muhtemel olarak siyatik sinirde bir enflamasyon ve bacakta ağrı olacaktır. Sonrasında da bazı sindirim problemeleri de ortaya çıkacaktır, çünkü L5’in sinir kökü sindirim sistemini sinir ağına bağlar. Bir osteopatın amacı bedenin zaten sahip olduğu ama doğru yönde çalışmayan araçları kullanmasına yardım ederek yeniden iyi bir dengeye kavuşmasını sağlamaktır. Osteopatik tedavi hastanın durumuna göre seçilen farklı bölümlere yapılan seri manipülasyonları içerir. Hamile kadınlar ve yeni doğan için sadece yumuşak manipülasyonalar kullanılır.

 

Osteopati kadınlara nasıl yardım eder?
Hamilelik öncesi
Osteopati idiyopatik (sebebi bilinmeyen) kısırlık durumunda yararlı olabilir. Bütün kısırlık testleri normal olduğunda, osteopat döllenmeyi ve emplantasyon (aşılama) sürecini kolaylaştırmak için jinekolojik sistemi yeniden dengeler.

 

Hamilelik döneminde
Osteopati kadınlara siyatik, bel ağrısı ya da rahmin kasılmasından kaynaklı indüklenmiş ağrılar gibi hamilelikten kaynaklanan sıkıntılarla başetmeleri için yardım edebilir. Pelvik kasları ve eklemleri rahatlatarak ve pelvik kemikleri açarak bedeni doğuma hazırlamak için de iyi bir araçtır. Bunu yapmak bu bölümlerin hareket kabiliyetini geliştirir ve doğum srasında bebeğin çıkışını kolaylaştırır. Ayrıca hormonal dengede de bir etkisi olur ve bedeni rahat bir emzirme sürecine hazırlar.

 

Doğumdan sonra
Osteopati yeniden sağlıklı bir beden dengesine dönmek için hamilelikten kaynaklı bozuklukları düzelten iyi bir araçtır. Osteopat aynı zamanda sezaryen yarası üzerinde de çalışabilir ve ileride ortaya çıkabilecek problemeler ve ağrı ihtimali bertaraf edilebilir. Sütü az olan kadınlar için osteopati hormonal sistemin denegelenmesine yardım edebilir.

 

Osteopati yenidoğana nasıl yardım eder?
Osteopati tortikolis (çoğunlukla ağrılı kas spazmı ile ilişkilendirilen başın sürekli tek bir yana dönmesi durumu), kolik, uyku problemleri, plagiosefali (düz kafa sendromu olarak da bilinen, uzun süre sırt üstü yatmaktan kaynaklanan asimetrik düzleşme durumu), reflü, emme problemleri, kronik kulak ve boğaz enfeksiyonları gibi durumlarda bebeklere yardımcı olur.

Randevu

Randevu için: do-um@do-um.com

Pazartesi ve Perşembe 10:00-13:00 / Salı, Çarşamba ve Cuma 10:00-17:00

Elif Cepel hakkında daha fazla bilgi için tıklayın...

DOUM Aileleri ne diyor?Kayıt


Bizden haber almak için kayıt ol!

gönder


Bu site ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Bu sayfada yazılan bilgiler doktora danışılmadan tedavi amacıyla kullanılmamalıdır.


Copyright © 2018 do-um.com | Tüm Hakları Saklıdır.
Artwork by Ekin Nayır
Longplay Dijital Ajans Hizmetleri Logo


doum