Doulalar ve Babalar

Doulalar ve Babalar

 

Ağustos 2010

 

Doğum için bir çok baba kendisi varken başka birini işe almanın saçma olduğuna inanıyor. Bazen de tam tersi, doğuma girmek istemeyen ya da bu konuda emin olamayan bir baba için anneye destek olmanın başka bir yolu oluyor bir doula ile çalışmak.

 

Bazen baba doğum destekçisinin doğumda kendi yerini alacağından ya da o özel anları aile dışından birine "kaptıracağından" endişe ediyor.  Kimi zaman da eşinin bu iş için kendisine yeteri kadar güvenmediğini düşünüyor. Yabancı birinin varlığının doğumun mahremiyetini yok ettiğini düşünenler de olabiliyor.

 

Fakat bir doula asla eşini seven ve ona destek vermek için orada bulunan bir babanın yerini alamaz. Zaten baba da o gün bir çocuk sahibi oluyor ve kendi çocuğunun doğumunu kendince deneyimliyor. Doğumda fazladan bir kişinin varlığı her ne kadar doğumun mahremiyetine aykırı da gözükse, bir doula aslında içerisinde hemşirler, doktor, belki ebeler ve başka uzmanların da bulunduğu doğum ekibinin sadece bir parçasıdır. Doulanın görevi de aslında bu kalabalığın içinde gerekli mahrem ortamı yaratmaya çalışmaktır.

 

Doulanın o günkü görevi anneye yardım etmek olduğu kadar babaya da yardım etmektir. Son yıllarda anne adayları eşlerinden doğum desteği için oldukça çok şey beklemeye başladılar.  Bu da babalar üzerindeki baskıyı artırdı.  Çiftler doğuma hazırlık derslerine giderek bu sürece birlikte hazırlanıyorlar. Ancak bir doğum eğitimi her zaman gergin ve heyecanlı bir babayı doğum sürecinde eşinin tek destekçisi olmaya ve doğum koçu gibi çalışmaya hazırlamak için yeterli olmayabiliyor.  Doula ve baba şu şekillerde çalışabilirler:
 

-Doğum sürecinde aktif bir şekilde bütün fiziksel ve duygusal desteği vermek isteyen bir babaya doula ipuçları, hatırlatmalar ve tavsiyeler vererek yardımcı olabilir.  Böylece baba sadece eşine odaklanmış olur.  Mesela doula gerektiğinde yiyecek içecek temin eder, fazladan bir yastık gerekirse onu getirir.

-Çoğu doğum bir kaç saatten uzun sürer, bazen 12 saatten uzun. Bir doulanın varlığı babaya suçluluk duymadan mola verebilme şansı verir. Bu sürede baba yer içer, ihtiyaçlarını karşılar; hatta uzun doğumlarda uyuyup yeniden güç kazanma şansı olur babanın. İster saatte bir doula ile yer değişsin, ister sadece bir kaç mola versin sonuçta anneyi hiç yanlız bırakmadan sürekli desteklemiş olurlar birlikte.

-Daha önce belirttiğim gibi bazen doğumdaki tek destekçi olması için babaya çok beklenti yüklenebiliyor. Ancak bir çok baba performans baskısı olmadan doğum anını eşleriyle paylaşmak istiyor. Bir doula bütün desteği sağlarken baba da sadece annenin yanında olarak çocuğunun doğumunu deneyimleyebilir.

Doğumdan önce anne, baba ve doula birlikte oturup doğum beklentileri üzerine konuşmalılar. Doula seçimine babaların da dahil olması her iki ebeveynin de o özel günde rahat hissetmesi açısından önemli.


Nur Sakallı

Doğum Eğitmeni ve Doula

 

Ruh Bütünleştirmesi Bireysel Seansları Haziran’da DOUM’da 05/31/2017

Robyn Sheldon 12-19 Haziran tarihleri arasında bireysel seans vermek için yeniden DOUM’da olacak. Kaçırılmayacak bu fırsat ile ilgili detaylı bilgi ve rezervasyon için linki... ...devamı

Çocuk doktoru Hülya Sonugür ile sohbet 14 Haziran saat 14:00 05/31/2017

Yıllarca DOUM’dan rehberlik alan ailelere önerdiğimiz, kendi çocuklarımızın doktoru Dr. Hülya Sonugür artık bir süredir aktif olarak çalışmıyor ama halen ailel... ...devamı